Baba Ben Sen Oldum

Ayıptır söylemesi geçtiğimiz hafta bayram dolayısıyla tatile gitme fırsatı bulduk. E tatil deyince benim aklıma kum ve deniz geliyor. Biz de öyle bir yere gittik. En sevdiğim şey olan dalgaların tam kumsalla buluştuğu yerde yürümeyi bu zamana kadar hep karımla yaparken, bu seferde ilk defa 8 yaşındaki oğlumla yaptım. Tam yürürken arkamdan bana “Baba ben sen oldum” dedi. “Kumda senin bıraktığın ayak izlerine basıyorum” dedi. O basit benzetme bir anda tüm yaptıklarımı sorgulamam sebep oldu. Davranışlarım, söylediklerim, tepkilerim vs. vs. Aslında bir heykeltıraş gibi yontuyoruz çocuklarımızı onlara gösterdiğimiz davranış ve hareketlerle. Bu sünger bob’larda su gibi emiyorlar bizim yaptıklarımızı ve bir bakmışsın pat senin yaptıklarının aynısını ufak kardeşine yapıyor. Kızgınlık, pişmanlık karışık bir şekilde kalıyorsun oracıkta. Neyi nasıl düzeltebilirim diye soruyorsun kendine. Sonrada şu cevaba varıyorsun, zaten değiştirebilseydin değiştirmez miydin kendini? Sakin kalmak istemez miydin bir tartışmanın tam ortasında veya kötü bir söz söylememeyi trafikte hiç hayal etmedim mi sanıyorsun? Olmuyor, kaba bir benzetmeyle armut dibine düşer sözünü kabulleniyorsun. Sen neysen çocuğun da odur.

Published in Gelişim
2 Yorum
  1. KaygılıBaba 2 sene önce

    Patlak_Lastik bu yazını okurken o cümlede duraksadım. Devam edemedim. Yazıyı kapattım. Sonra tekrar açıp, tekrar okumaya başladım. Bu sefer sevgili oğlunun sana yazdığı cümleyi duygusallaşmadan geçebilmeyi başardım. Sana hissetirdikleri bir yana -o konuda belirtitklerin de çok doğru bir bakış açısı kesinlikle- ben daha çok senin, onun üzerinde ne kadar iyi bir etki bıraktığın ve doğru yolda olduğunu da hissettim. Kendi evladım bana söylemiş gibi gurur duydum. Bravo sana… Ve bunu sana söylediğini hiç ama hiç unutma…

  2. DeryaBaba 2 sene önce

    Patlak_Lastik sana aynennnnn katılıyorum. Daha fazla katılamam! Çocuklar biz ne yaparsak aynen, aynısını öğreniyor, söylüyor ve yapıyor. Yani aslında çocuklarımız bize hayatımız boyunca hiçkimsenin vermeye cesaret edemediği %100 saf ve doğru geribildirimler veriyor. Ve bu geribildirimler bazen eğlendirici olsa da çoğu zaman yaptığımız tüm yanlışları tokat gibi suratımıza vuruyor. İnsan çocuğu olunca hayatı farklı yaşamaya başlıyor, kendini buluyor derler ya, aslında bu yüzden işte. Çünkü insanlar malesef çocuklar kadar dürüst geribildirim vermiyor birbirlerine. Çocuklar direk bizi aynaladığı için gerçek manada ilk defa çocuk sahibi olunca kendimizi ve yaptıklarımızı değerlendirme şansı buluyoruz. Çok güzel konu, çok güzel nokta. bravo.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2019 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account