“BAL-ET” mi? Yoksa “balet” mi?

Merhaba Dostlar,

Son babayla tanışma hikayemi aslında çok önceden aklımda yazmıştım ancak 1-2 gündür modum düşük. Kaleme alamadım. Ancak yazıya döküyor ve beğeninize sunuyorum. Kendisini ihmal etmiş gibi olduğum için de nezdinizde kendisinden büyük bir özür diliyorum. 5. ve son babamız Özerk. Bizdeki lakabı BAL-ET. Aslında kendisi devlet sanatçısı. Muazzam bir balet. Sevgili eşi de kendisi gibi muazzam bir balerin. Peki biz yazarken baleti niye ayırıyoruz derseniz??? DeryaBaba’nın evindeki bir davette mangalın başında bütün etleri pişirip, bizlere mükellef bir ziyafet çektiği gün; bildiğiniz “balet”; oldu bizim “BAL-ET”… AHAHAHAHAHAHAH…

Bir firmanın finansmanında çalışıyorum o zaman. Bazen ev yakın diye eve akşam yemeğine gidiyorum. Sonra tekrar işe geliyorum. Bir nevi mola veriyorum işe. Sonra sabah saatlerine kadar mesaiye devam. Yine öyle zamanlardan biriydi herhalde çünkü nasıl yorgunum!… Nasıl bitkin!… DeryaBaba, bizi AKM’deki bir bale gösterisine davet etti: “Gel abi. Özerk’le, eşinin de içinde olduğu bir gösteri. Hem ücretsiz, hem de çok keyif alırsın. Sonra tüm dansçılarla beraber kutlamaya gideceğiz.” dedi. Evet evet yanlış okumadınız Taksim’deki AKM’de o zamanlar gösteriler falan yapılıyor. Canıma minnet, acayip istekliyim, süper teklif ama çok da yorgunum. Kıramadım neticede… Hayatımdaki ilk bale gösterisi bu arada. Bu da büyük bir utanç ve eksiklik.

Aldım eşimi; kalktık, gittik iş çıkışı gösteriye… Gösteriye nasıl ilgi göstermiş herkes; insanlar nasıl üst üste; koridorlar ve merdivenler nasıl dolu anlatamam… Daha da utandım kendimden… Bırak ücretsiz olmasını… Bi’kere bu tip kültür, sanat olaylarını takip etmediğin için insanlardan hayatta her zaman 1 adım geridesin. Bir de arkadaşımız bu adam. Eşi de öyle. Sen, ben desteklemezsek, gösterilerine ilgi göstermezsek, biraraya geldiğinde yüzlerine nasıl bakacaksın? Üzüntümü kenara koyup, izlemeye başladım. Gösterinin adı yanlış hatırlamıyorsam “4 BALE”. Modern Dans ve Bale birarada. Ben oturacak yer olmadığı için ayaktayım ve çok yorgunum; ama izledikçe, vücudum hafifliyor sanki. Tahmin edemeyeceğiniz kadar büyülü gibiler. Ağzım açık, soluksuz izliyorum. Hiç bitmesin istiyorum o an. Özerk’i ve sevgili eşini takip etmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Sonra gösteride emeği olan herkesle kutlama yemeği falan. Herkes kendi halinde. Birbirlerini tebrik ediyorlar, gösteriyle ilgili kritik yapıyorlar, konuşuyorlar, şakalaşıyorlar, kahkaha atıyorlar. Tarihi filmlerde olan hanlardaki eğlence ya da kralın sarayda verdiği kutlama sahneleri vardır ya… Aynı o sahnelerdeki gibi. Ve ben bunca yıldır, bu 2 kadim dostumun bu mesleği icra etmelerine rağmen; böyle bir keyiften mahrum kaldığım için, bundan haberdar olmamayı tercih ettiğim için daha da utanıyorum… Daha da yerin dibine giriyorum… Daha da kendime kızıyorum. Özerk, sevgili eşi ve dans gösterisinde payı olan tüm arkadaşları; bana o akşam bir rüya yaşattılar. Bale ve böyle aktivitelere vakit ayırmanın ne kadar önemli olduğunu hissettirdiler… Daha sonra Yıldız’daki Ihlamur Kasrı’ndaki düğünleri de masal gibiydi. Demek ki bu ışık onların hayatlarında hep var. Ben de böyle ışıkları takip etmek istiyorum. Demek ki birbirimize daha fazla zaman ayırmalıyız diye düşündüm evlendikleri gün.

Hayat bizim tercihlerimizle şekilleniyor. Her ne kadar şartlara ve imkanlara bağlı, sorumluluklar ve yüklerin altında ezildiğimiz bir yaşantımız olsa da; bu gibi kendimizi geliştireceğimiz aktivitelere katılarak, hayatlarımızın daha kaliteli ve daha yüksek standartlara ulaşmasını sağlayabiliriz. Bizler ne kadar vizyon sahibi ve keyif aldığımız bir yaşamı yaşarsak, çocuklarımızın da gelişimine, dünya insanı olmalarına, daha fazla konuda söz sahibi olmalarına, daha mutlu, keyifli ve huzurlu bir hayatı yaşamalarına o kadar çok katkıda bulunabiliriz.

P.S.: Evet bütün bunları bana bir bale gösterisi düşündürdü. AHAHAHAHAHAHAH

 

Sevgiyle Kalın ve Hep Gülümseyin.

Published in Özel günler
2 Yorum
  1. Patlak_Lastik 2 sene önce

    Soru: fotoğraf Özerk’e mi ait? Öyleyse respect derler bizim orada…

  2. Yazar
    KaygılıBaba 2 sene önce

    Sen yine de respect… Ama maalesef Özerkim’in fotoğrafı değil. Anonim bir fotoğraf… Ama aynısıydı bizim Bal-Et gösteride. Şüphen olmasın. AHAHAHAHAHAHA

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2019 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account