Çocuğuma Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirim?

Çocuklarımızın yemek yeme alışkanlarının şekillendiği ve değerlendiği yegane yer evimizdir. Özellikle günümüzde televizyonda, sokakta reklamlarda, bizim yanımızda görmeye maruz kaldıkları fast-food tüketimi malesef onları tahminimizden daha çok etkiliyor. Pizza’nın Türkiye dahil pek çok ülkeye giriş vizesinin hepimizin hatırlayacağı aşağıdaki Ninja Kaplumbağalar olduğunu biliyor muydunuz?

İşte bu ve benzeri şekilde popüler kültüre giren ve girmeye çalışan hazır gıdalara karşı çocuklarımıza sağlıklı beslenmenin temellerini atmanın en güzel yolu, bunu bütünsel bir deneyim haline getirmekten geçiyor. Başka bir deyişle “Bugün akşama salata var” gibi sıkıcı bir haber vermek yerine, “Bu akşam için seninle birlikte pazara/markete gidip taze sebzeler, yeşillikler alarak onlarla bir salata gecesi yapmaya ne dersin?” gibi davetkar ve eğlenceli bir yaklaşım hem birlikte geçirilebilecek yeni bir deneyimin ve de beraber yapılacak bir dolu aktivitenin yolunu açıyor.

Çocuklarımızla beraber kaliteli vakit geçirmemiz, onlarla sağlıklı ilişki kurmamızın en temel şartı. Böyle bir aktivitede salatayı yapmak bir araç aslında, belki de nihayetinde salatadan sadece bir çatal alıp bırakacak. Hiç mühim değil! Bizim için beraber pazara gitmek, sebze ve otların isimlerini tahmin etmeye çalışmak, onlara dokunmak, koklamak, eve gidip tek tek tanımak, isimlerini öğrenmek, başka şeylerle ilişkilendirmek, yıkamak, soymak, tadına bakmak, beraberce kesmek, sonra hoşuna gidenleri tercih etmesini sağlayacak şekilde salatasını kendisinin hazırlaması, onun da beklediğinden daha eğlenceli bir deneyim oldu. Şimdi arası kendisi soruyor pazara gidip salata yapalım mı diye. 

Her konuda olduğu gibi bu konuda da dikte etmek yerine deneyimletmek sonuç veriyor. Çocuklarınız, sizinle birlikte ve gözetiminizde ama kendisi yapınca çok mutlu oluyor. Sabırlı olun ve deneyimletin.

Hepinize mutlu günler dilerim!

Published in Beslenme, Gelişim, Genel
1 Yorum
  1. KaygılıBaba 2 sene önce

    Yine bayıldığım bir yazı. Sizi pazardan alışveriş yaparken düşündüm. Farkında olmadan kendi kendime gülümsemeye başlamışım. O güzel fıstığımı öpüyorum babası. Kimbilir salata ne de güzel olmuştur. Çocuklarımızı yönlendirmeyle ilgili bir yazı da ben paylaşacağım. Ellerine sağlık DeryaBaba

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2019 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account