Çocukların Oynayabileceğinden Çok Oyuncağının Olması

Bizim zamanımızda….

Şaka şaka öyle bir benzetme yapmayacağım. Ama yapmadan da nasıl anlatabileceğimi düşünüyorum. Şöyle ki, bizim veledin, geçenlerde saydım, 4 adet meşin futbol topu, biri küçük olmak üzere toplamda 3 adet basket topu, tenis topu, masa tenisi topu, su topu vb. bulunuyor. Bildiğin ev, ev değil olimpiyatlara hazırlık kampı sanırsın. İster istemez de kendimi kıyaslıyorum. Benim hiç meşin topum olmadı, ühü ühü… Şaka bir tarafa basket topumda olmadı. Olduğunda da eskiyeceğinden korkumuzdan oynayamazdık, saçma bir ironi ama bir o kadar da gerçek. Neyse, çocuğumuzun milli takıma yetecek topları ile oynama sıklığına baktığımda bunlardan ne kadar az yararlandığını farkettim. Aynı şekilde Lego’lar için de durum aynı. Ya bir kutum vardı. Bozar bozar yapardım. bu bir kere yapıyor bırakıyor. Yani aslında benim gözlemim, bir şey fazla olunca önemi kalmıyor. Hatta bazen bir şey kırılınca bizim gibi üzülmüyor da, “boş ver baba yenisini alırız” lafını rahatlıkla söyleyebiliyor. Ulen önce bana sorsana paran var mı diye. Demem şudur ki, biz çocuklara ne kadar çok şey sunarsak(maddi anlamda alınabilen oyuncaklardan bahsediyorum) onlara iyilik değil kötülük yaptığımızı düşünüyorum. Eminim zaten bununla ilgili yapılmış araştırmalar illaki vardır ama, Nasreddin Hoca damdan düşmüş, bana doktor değil, damdan düşen başka birini getirin demesi yaklaşımıyla sizlerle bu görüşümü paylaşmak istedim. Çocukları iyice tüketim makineleri haline getirip kıymet bilmez hale getiriyoruz. Ve bunu birince elden bizler yapıyoruz ne yazıkki…

Published in Oyun
2 Yorum
 1. KaygılıBaba 2 sene önce

  Sevgili Patlak_Lastik,

  O kadar önemli bir konuya parmak bastın ki anlatamam. Lakin bunu yaparken biraz da imla hatalarına dikkat etsen çok sevineceğim. Bu kadar cesaretle sana karşı bunu yazarken de bugün telefon mesajlarında yaptığın atarlara dayanarak ve yıllara dayanan dostluğumuz olmasına güvenerek yazıyorum. Ahahahaha hayır yani havandan geçilmiyor da…

  Şaka bir yana bu konuda çok ciddi uzman çalışmaları var. Belki ileride bunlarla ilgili bir profesyonele ait yazıyı da paylaşırız siteden. Konu sadece oyuncaklara kıymet vermek değil… Çocukların sahip oldukları her bir parça oyuncak, giyebilecekleri her kıyafet, sofrada önlerine konan her tabak yemek ve / veya sahip olacakları her türlü sosyal, sportif, kültürel, eğitimiyle ilgili imkanlar için kıymet vermelerini sağlamakla alakalı. Bunu yaparken çocuğa asla: “Bak ben, senin için ne çok uğraşıyorum. Sabahlara kadar sizlerden uzak kalıp, sizlere bunları almak için çalışıyorum. O yüzden işe gidip, çok para kazanmam lazım…” vb. cümlelerle çocuka duygusal sömürü yapmadan, çocuğun ezilmesine ve kendi içinde üzülmesine sebep olmadan elindeki imkanın önemli ve ona sunulan güzel birşey olduğunu belirtmek lazım. “Ben işe gideyim. Çok çalışayım, para kazanayım ki, sana süt alabileyim. diye söyleyen ebeveynlere; “Ben artık süt içmeyi bıraktım. Senin bundan sonra çalışmana gerek yok. Hadi işe gitme.” diyen çocuklar biliyorum.

  • DeryaBaba 2 sene önce

   Bu konu da gerçekten önemli evet. Bizim evde bu konuda görüşümüz oyuncakları ikiye bölüp iki haftada bir değiştirmek. Ama ben bundan daha ileriye giderek çocuklara “bulk” bir oyuncak dünyası sunmaya karşıyım. Patlak_Lastik’e katılıyorum, bir şey ne kadar çok varsa o kadar değersizleşir, ama bu zaten dünyada herşey için önemli değil mi? hatta tüm dünya bu olgu üzerine dönmüyor mu?

   Neyse,ben hala oyuncaklarla oynayan bir baba olarak, çocukların oynarken kendini gerçekten geliştirebileceği, eğleneceği ve hayal gücünü ortaya koyabileceği şeyler tercih ediyorum ve aynı anda farklı oyuncak gruplarını biraraya çıkarmıyorum. Örneğin 1 gün lego, diğer gün Bristle Blocks, başka gün Thomas ve arkadaşları (şu trenli oyuncak) gibi. Tabi ne ile oynayacağımızı her zaman soruyoruz. Çok demokratiğiz. Bizim evdeki veriler gösteriyor ki Bristle Blocks bizim evde lider. Sonra Lego (Dupplo) geliyor, ve ardından da Thomas. Farklı incik boncuk oyuncaklar da var ama bu oyuncak grupları çocuğun tek seferde 30+ dakika harcadığı oyuncak grupları olması açısından önemli. Zaten eğlenmeseler bu vakit harcanmaz. Oyuncak konusu bence kritik, ben de bu konuda birşeyler karalamak istiyorum, iyi oldu yazdığın Patlak_Lastik, eline sağlık.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2019 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account