Meleklerimizden Biri… Selin

Biz burada genelde kendi evlatlarımızla yaşadıklarımızdan deneyimlediklerimizi yazıyoruz. Ancak bizim için her çocuk, üzerine sayfalarca yazabileceğimiz birbirinden bağımsız, özgün birer melektir. Çocukları çok sevdiğimiz ve gerçekten ilgilendiğimiz için burada biraradayız. Tabiatıyla kendi çocuklarımız dışında sosyal hayatımızda sıklıkla görüştüğümüz, kardeş gibi bildiğimiz dostlarımızın çocukları ile ilgili durumlardan da haberdar oluyoruz.

Adı Selin. 6 yaşında. Öyle az buz değil… Tam 6 senedir anne ve babasının biricik gözbebeği.

Sadece onların mı? Her iki tarafın ailelerinin de… Fatma Abla’nın biricik yeğeni, Faruk Amca’nın taparcasına sevdiği torunu… 6 sene boyunca tüm yaşadığı anne ve babasının kontrolünde, takibinde. Ailesi gözlerini hiç üzerinden ayırmadan, her anında başına gelebilecekler için tedbirlerini önceden düşünüp, almaya çalışırken geçen 6 sene. Ve sonrasında saniyelik bir felaket anı. Bayramın ilk günü. Anlık bir dikkat dağılması, denge kaybı… Sıcak çaydanlığın bir anda Selin’in üstüne dökülmesine sebep oluyor. Selin’in vücudu ve kolları feci şekilde yanıyor. Göğüs bölgesinde 3. derece, kollarda 2. derece yanıklar oluşuyor. Bilmeyenler için aktarmakta yarar görüyorum. Yanıklar 4 dereceden oluşur. Sırasıyla “1” en hafif yanıkları, “4” ise en ağır yanıkları temsil eder. Yani Selin’in göğsünde oluşan yanıkların çok ciddi boyutta olduğunu öğreniyorlar. İlerleyen zamana ve iyileşme durumuna göre estetik kaygılı ameliyat edilme riski bile söz konusuymuş. Bu ve benzeri ameliyatlarda vucüdun muhtemelen bacak kısmından alınan deri, iz kalan bölgeye naklediliyor.

Öncelikle bu kahreden olayı yaşamak durumunda kalan dostlarımın nasıl yapıda insanlar olduklarından bahsetmek istiyorum. Anne hükümet gibi kadındır. Her ebeveyn gibi çocuklarına düşkün, güçlü karakterli, baskın sesi olan. Rizeli. Çok fazla kız kardeşi var. Normal hayatta bulaşmak istemeyeceğiniz birisi yani. Bunu ona da söyleyip, onu güldürürüm sürekli. Baba daha mülayim görünen, ailesine düşkün, sevecen, adam gibi adam olan birisi. Her ikisi de kimseye bilinçli zararı olmayacak kadar iyi, neşeli, yüreği ışıl ışıl insanlar. En önemlisi çocuklarını çok önemseyen, çok seven, iyi ebeveynler. Olaydan haberdar olduğumdan beri haberleşip; ben fırsat buldukça, ara ara hastanede görüşüyoruz. Her ikisi de perişan vaziyetteler. Elleri kolları bağlı, hiçbir şey yapamadan; geçmek bilmeyen zamanın geçmesini, nihai sonucun ortaya çıkmasını bekliyorlar. Anne sürekli hastanede olamıyor çünkü Selin’in yeni doğan bir kardeşi var. Onun sütten kesilmemesi için belli zamanlarda evde olmak zorunda. Baba refakatçi değişim saatleri dışında da işten kalan tüm zamanını hastanede geçiriyor. Selin’in yanına refakatçi olarak dezenfekte edilen bir kişi sokuluyor, onun dışındaki kişilerin hastanın yanına girmesine izin verilmiyor. Camekan bir yerden, hastayla etkileşimde olmadan; kendi hasta odanıza bakmak mümkün. Fakat Selin bir hanımefendi. En iyi anlaştığı babası ve dedesinin bile onu bu şekilde görmesini istemiyor. Yani hastanede beklemenin de bir faydası yok. Ama ana, baba yüreği… Selin orada yatarken, el vermiyor çoğu zaman eve dönmeye. Baba evde olduğunda da uyuyamıyor. En son konuştuğumuzda hastanede yorgunluktan bayılacaktı. Allah’tan eşi araba kullanmayı biliyor, beraber döneceklermiş eve. “- Gelip, alayım seni. Ben, seni eve bırakayım.” diye sunduğum yardım teklifimi de, o sebeple geri çevirdi.

Bakın burası çok önemli. Kendileri Acıbadem’de oturuyorlar. Olay olduğunda ilk müdahaleyi Acıbadem’deki Acıbadem Hastanesi Acil’inde yaptırıyorlar. Baba direkt üstdüzey doktorlarla görüşüyor. Aldığı yanıt şu:

“Sakın vaktinizi ve nakdinizi bizimle harcamayın.”

Dışarıdan fikir aldıkları çok ünlü bir profesör tanıdıkları da aynı şeyi söylüyor. Amerikan Hastanesi de aynı şekilde. Hepsinin ağız birliği etmişçesine önerdiği tek yer “Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi”. Konusunda uzman ekiplerin görev aldığı bir yer. Öyle kapıdan geldiğin gibi hastamı yatırayım diyemiyorsun. Ama Selin’inki gibi durumlarda direkt olay değişiyor. Diğer çocuk hasta yakınları ile de konuşma şansım oldu. Hepsi o yerin böyle bir sıkıntı yaşandığında doğru adres olduğunda mutabık. Kocaeli’nden gelmiş olan ve onun da çocuğu orada tedavi gören Gökhan’ın da yaptığı detaylı araştırmada karşısına hep bu hastane çıkmış. Yukarıda saydığım tüm imkanları sağlayan yer, gurur duyarak söylüyorum bir devlet hastanesi. Ana hastane binasından bağımsız, ayrı bir yerde, tek katlı bir bina. Yanık tedavilerinde çok ciddi başarılara imza atıyorlar. Bunun dışında ameliyat gerekmesi halinde de çok kaliteli çocuk ve yetişkin cerrahları var. Tabii hepsinin karakteri birbirinden farklı. Mesela, Selin’e ilk müdaheleyi yapan doktor –sanıyorum durumun anne ve baba için hassasiyetini de göz önüne alarak– yaranın durumundan çok bahsetmeyi, gelişmeleri paylaşmayı, resimleri vermeyi tercih eden biri değildi. Hatta zaman zaman ailenin taleplerine karşı verdiği anlık reaksiyonlarla, onları içten içe kızdırdığı durumlar bile oldu; ancak yine de hem baba, hem de anne gösterdikleri sükunet ve sabırla sonuca gitmeyi bildiler. Ülkemizde diken üstü bir konudur bu. Bir yakınımıza bir şey olduğunda ilk yapacağımız şey; onları iyileştirmeleri için ellerine teslim ettiğimiz doktorlara, hemşirelere, hastane personeline istediğimiz sonucu alamadığımızda şiddeti farklı ölçülerde olan tepkiler göstermektir. Hem babayı, hem de o sevgili Rizeli, deli dolu anneyi içinde bulundukları şartlar ne kadar zorlayıcı olursa olsun; kendilerini bozmadan ve konuşmaktan başka bir yola başvurmadan durumu çözdükleri için ayrıca tebrik ediyorum.

Sevgili Selin için hergün daha iyi haberler alıyoruz bu arada. Geçen telefonda görüntülü görüşürlerken babasına öpücük bile yollamış. Gözlerimizdeki yaşlar, kaygılarımız, dualarımız hep senin içindi çocuk. Lütfen tez vakit ayağa kalkıp, bizlere Cennet’i yaşatmaya; bize hayat olmaya, nefes olmaya devam et. Bu yazımı sabredip, sonuna kadar okuyabildiyseniz eğer; lütfen siz de, bizlerden Selin’in iyi olmasıyla ilgili dualarınızı eksik etmeyin.

Sevgiyle Kalın ve Hep Gülümseyin…

Published in Hastane
3 Yorum
 1. Patlak_Lastik 2 sene önce

  Çok geçmiş olsun. Kartal Devlet Hastanesi ile bizde eniştemin evi yandığında tanışmıştık. Dediğin gibi bu konuda oldukça deneyimli ve teşekküllü bir devlet hastanesi. Yanık farklı bir konu ve her hastane bu konuda hizmet veremiyor. Allah korusun kimsenin başına gelmesin ama herkesin bu hastanenin varlığını bilmesi çok önemli. Eniştem hastanedeyken ona refakat eden teyzem, buraya en çok çocuklar ve üzerine kettle’dan sıcak su dökülme vakası geliyor demişti yıllar önce. Sanırsam durum hala aynı 🙁

 2. Yazar
  KaygılıBaba 2 sene önce

  Öğrenebildiğim kadarıyla aynı sevgili Patlak_Lastik… Genelde çaydan yananlar geliyor. Benim hastaneye ziyarete gittiğimde kapıdan içeri girerken, 2,5 – 3 yaşlarında bir tane erkek yer cücesi salya sümük ağlayarak ve bildiğin tamamen çıplak olarak yanımdan geçti. Sordum. Güneş yanığıymış… Ayakta acil tedavi ve iyi olacakmış yani. Ayrıca hastane gerçekten konusunda 1 numara bir yer. Yanık tedavilerinde özel hastanelerin çok çok çok önünde yer alıyorlar. Bu arada Selin de iyi ve taurcu edilmiş. Anne ve babası çok mutlu. Tedavi henüz bitmiş değil ancak evdeki hava bile değişiyor taburcu olunca.

 3. DeryaBaba 2 sene önce

  Çok çok geçmişler olsun. Düşündüğüm anda canım yanıyor ve içim acıyor. Allah çok acil şifalar versin günahsız minik yavrulara. Öte yandan çaykolik bir memleket olduğumuz için hemen her evde bulunan bir şey bu çaydanlık ve uzun bir süredir devrilince dökülmeyen modelleri var. yani Inovasyon da yapıldı ama bu konuda hala bilinç yok. Hatta o kadar ki çaydanlıktan yanma olayı top 10 çaydanlık şakası videoları yapılacak şekilde metalaşmış bir olgu haline bile geldi. Ne olur artık şu devrilince dökülmeyen çaydanlıklardan kullansın herkes. Ya da buzlu çay için kardeşim…

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2019 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account