Baby Shower Partisi

Kınanın modern versiyonu Baby Shower Partileri… Neden böyle yazdığımı aşağıda detaylıca belirteceğim. Ancak öncelikle Baby Shower Partisi’nin detayından bahsetmek istiyorum. Nedir bu Baby Shower Partisi? Nerede, ne zaman düzenlenir? Katılmazsak ayıp olur mu?

Ve nihayet… Bütün hamilelik sürecinde yaşanmış hamilelikle ilgili olumsuzlukların (çiftlerin kilo alması, anne adayının hareket kabiliyetinin azalması, anne adayı üzerindeki hormonel etkiler, maddi sıkışıklıklar, bebek odası dekorasyonu, alınacak bebek odası mobilyası ve her türlü ihtiyaçla ilgili kararsızlıklar ve tartışmalar, alışveriş stresi, öğrenme çabası, doğru bilinen yanlışların bu çaba esnasında farkına varılması, doğacak bebeğe vermek istedikleri değer yargılarını belirlerken yaşanan tartışmalar, daha doğmamış çocuk için dans, spor ve müzik aktiviteleri belirlemek, anne adayının eşi üzerindeki psikolojik baskısı, beklentiler ve kaygıların yüklediği sorumluluk duygusu, vb.)  anneyi yıpratması ayrı, babayı yıpratması ayrı derken ve artık doğumun stresine fazlasıyla girdiğiniz son haftalarda; sıkıntıları biraz unutmak için hamile ebeveyn adayları için yakınları tarafından organize edilen Baby Shower Partileri birebir. En azından anne adayı için… Ama ne diyoruz hep? Kadın mutlu, ev mutlu… Genellikle anne adayının yakın ailesindeki akrabalarının (yaşdaş kuzenler, anneanne adayı, vs.) veya işyerinden ve/veya sosyal çevresinden arkadaşlarının kendi aralarında birleşip, organize ettiği bu kadınların altın günü edasındaki organizasyonda doğacak olan bebek/bebekler için bir parti düzenleniyor. Genellikle evlerde ve anne adayının çalıştığı yerlerde düzenlense de; dışarıdaki mekanlarda da bu tip organizasyonların artık yapıldığını görüyoruz. Bu organizasyon için belirlenen yer, süslemelerle (genellikle saflığı temsil ettiği için beyaz ve/veya doğacak çocuğun cinsiyetine göre pembe veya mavi ağırlıklı süslerle) dekore ediliyor. Ve partiye katılanlar, doğacak bebek için aldıkları hediyeleri anne adayına sunuyor. Bu hediyeler bazı durumlarda partiye katılanların birleşerek, aldığı ebeveyn adaylarının ihtiyaçlarından büyük bir tanesine denk gelen tek bir hediye de olabiliyor.  

Peki ben bu olgudan bahsederken niye “Modern Kına” diye bir tabir kullanıyorum? Çünkü eğer bir şekilde bu organizasyon anne adayına yapılan bir sürprize dönüşürse; zaten o zamana kadar yeterince gerilmiş ve sinirleri tavan yapmış anne adayı, ortama girdiğinde neye uğradığını şaşırıyor ve bildiğiniz salya sümük ağlamaya başlıyor. O ağlamaya başlayınca, partiye katılan herkes ağlıyor. İşte bu yüzden de doğacak bebek için planlanmış ve çok keyifli geçmesi beklenen organizasyon, sanki düğün öncesi gelini ağlatmak için tertiplenen bir kına organizasyonunu andırıyor. Yine hormonel değişiklikler dediğimiz durumdan olduğunu düşündüğüm bu durum; aşırı duygusallıktan, birikmiş gerginlikten, anne adayının o ana kadar kendini değersiz ve yalnız görmesinden ve/veya anne adayının kendindeki fiziksel değişimden duyduğu rahatsızlıktan olabilir. Her ne sebeple olursa olsun; bütün o ağlama faslı bittiğinde ortaya çok keyifli görüntüler çıkıyor. 1-2 gün açılan hediyelerle ilgili sohbetler, ebeveynlerin üzerindeki doğum öncesi gerginliği bir nebze de olsa azaltıyor, kafa dağıtmaya yarıyor…

Çoğunlukla baba adayının katılması beklenmiyor. Hatta istenmiyor. Çaktırmayın ama gerçekten bizim canımıza minnet. Bunun için sakın üzülmeyin. AHAHAHAHAHAHAH… Birilerinin; sizlerin dışınızda sizi düşündüklerini, sizlerin iyi haberlerinizi beklediklerini ve arkanızda sizleri kolladıklarını bilmek gerçekten çok iyi hissettiriyor.

Sevgiyle Kalın ve Hep Gülümseyin…

 

Published in Hamilelik
2 Yorum
 1. Patlak_Lastik 3 sene önce

  Hormonlar tehlikeli…

  • Yazar
   KaygılıBaba 3 sene önce

   Sorma!!! Öncesi ve sonrası, bütün o süreçte çok yoruluyor erkekler.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2020 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account