Bebek ve Çocuklarda Ateşli Havale

3 yıl evvel, kızımız 12 aylıkken bir sabah havale geçirmişti. Elbette endişe etmiştik ama o zamanki doktorumuz bizi bu tip durumlara karşı hazırladığı için soğukkanlılıkla Paranox fitil uygulayıp ateşi kontrol altına almıştık. O gün bu gündür ateş konusunda ilaç ve doz olsun bilgili ve tecrübeli olduğumuzu düşünüyordum.

Geçen hafta, 15 aylık oğlumuz ilk defa ateşlendi. 37,5 olan ateşi kontrol altına almak için klasik 6 saat ara ile dönüşümlü Calpol ve İbufene başladık. Öğlen 2 civarı, 3. doz Calpol’u vereli daha 2 saat olmuş yani ateş düşürücünün etkisinde ve ateşi 37 – 37,5 arasında iken 10 dakika içinde ateşi 39’lara tırmandı ve sabah yediklerini kusmaya, tüm vücudu titremeye başladı. Yazlık bir yerde olduğumuz için en yakın polikliniğe götürdük ve yine paranox, ardından serum ile ateşü düşürmeye çalışsak ta 38’in altına düşüremedik. Nihayetinde seruma 1 doz Parol eklemek sureti ile ateşi kontrol altına alınabildi. Doktor boğaz enfeksiyonu olduğunu söyledi.

Açıkçası bir boğaz enfeksiyonunun, hele ki çocuk ateş düşürücü etkisi altındayken bu denli hızlı ateş yükseltmesi beni endişelendirdi.

Sonrasında Augmentin, calpol, ibufen devam şeklinde reçetemizi aldık ama çocuğa şurup içirebilmek ne mümkün? hem de 4 saatte bir. İnanılmaz sıkıntı. Bir de çocuk serumdan sonra kendine geldiğinde sesleniyoruz ama duymuyor gibi gelmesin mi bize? Bir panik sardı bizi, yine doktorlara telefon internette araştırma derken  ertesi gün İzmir’de hastanede aldık soluğu. Allah’a şükür işitme sıkıntısı yok, ancak doktor antibiyotik dozunu çok az buldu. Biz de bu kadarını bile çok zor veriyoruz diyince Novocef iğneye geçirdi 3 gün, günde 1 doz. Açıkçası hem çocuk rahat etti, hem de biz. 2. günden sonra oğlumuz kendine gelmeye başladı, 3. günde de neşesine kavuştu şükür ki.

Antibiyotikçi bir aile değiliz ama bu tip gereken durumlarda doktor yazdığında muhakkak kullanılması gerek. Internette inadı yüzünden doktor yazsa da antibiyotik kullanmadığı için çocuğu perişan edip soluğu acilde alan anne babaları görüyorum. Aman dikkat edin. Tabi ki her zaman değil, ama doğru zamanda muhakkak kullanılması kanaatindeyim.

Böylece her iki çocuğumuzda havale olayını deneyimlemiş olduk. Bu konuda altını çizmek istediğim birkaç husus, panik olmamak, muhakkak paranox fitili kolayda tutmak, eğer çocuğun midesi dolu ise (yüksek ateş vücutta kasılmalar yapar ve çocuk bu yüzden kusar midesi kasıldığı için) ve kusuyorsa sırtüstü yatırmamak. Ateş, vücudun enfeksiyona karşı verdiği doğal bir tepki ve havale de yüksek ateşten ötürü beynin hasar görmesini engellemek üzere geçici bir süre servis dışı bırakan bir eylem. Doğru aksiyonlarla dakikalar içinde atlatılan bir durum.

Hepinize ve miniklerimize sağlıklı huzurlu ve mutlu günler diliyorum!

Published in Hastalık
1 Yorum
  1. KaygılıBaba 3 sene önce

    Öncelikle henüz o çirkinle her ne kadar aklımda kurduğum kadar yakınlık kuramamış olsam da… Ölürüm… Ölürüm… Ölürüm… Çok geçmiş olsun Arasım’a.

    Sizlere çok geçmiş olsun. Fakat yazı çok bilgilendirici. Ellerine sağlık DeryaBaba. Bu konuda hiçbir şey bilmiyormuş. Bunu öğrendim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2020 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account