Çocuklardaki Potansiyeli Açığa Çıkarmak

Çocukların potansiyelleri, kendi kendilerine seçim yapabilecekleri, yaratıcılıklarını ortaya çıkarabildikleri ilham verici ve eğlenceli deneyimler yaşabildikleri sürece mümkündür. Bu konuda en büyük görev biz ebeveynlerde. Çocuklarımızın pek çok konuda yetenekleri olabilir, önemli bir kaç konu şunlar:

 • Çocukların ilgi alanları bizimkiler ile aynı olmak zorunda değildir.
 • Bizim yapmayı (ya da olmayı) çok istediğimiz ama yapamadığımız şeyleri kendileri bizzat tercih etmedikleri sürece çocuklarımız yapmak zorunda değildir.

Şu hatanın oldukça sık yapıldığını görüyorum:

Hep tenis oynamak istemiştim ama olmadı, ama çocuğum muhteşem tenis oynayacak. Hatta bir de tiyatroya yazdırırız, olmadı yüzmeye veririz.

İyi de, çocuğa sordun mu ki? Aslında arkasında kötü bir niyet olmamasına rağmen çoğu zaman ebeveynlerin kendi hayalleri ile çocuğun hayalleri ve ilgi alanlarının karıştırdıklarını gözlemliyorum. Biz yapamadık ya, o yapsın. Kendi başaramadıklarımızı çocuklarımızın başarması ile kendi hayallerimizi dolaylı olarak gerçekleşmesini sağlamaya çalışmak yine kendi bencil egomuzdan kaynaklanıyor.

Oysa ki ebeveynler olarak yapmamız gereken şey çok basit. Fırsat yaratmak ve gözlemlemek. Burada Fırsat yaratma konusunu da biraz açmak isterim. Çocuk konu ne ise kendi keşfetmeli, ve ancak kendi isterse ya da yapmak istemesine rağmen bariz bir zorluk yaşarsa sınırlı bir yardım teklif edilmeli, yine kendi deneyimlemesine yönlendirilmelidir. Şimdiye dek fark etmiş olmalısınız; bir oyun ya da hobi, konu onun deneyimi ise ve siz ondan evvel yaparsanız genelde çocukların şevki kırılır. Aslında ilgili olmasına rağmen sırf siz ondan daha iyi lego yapıyorsunuz diye çocuk kendini başarısız hissedebilir ve oyunu bırakabilir. Siz de ilgili olmadığını zannedersiniz ama aslında durum öyle değildir.

Diğer bir konu da, “Çocuğum dahi” sendromuna girip her şeyi bir anda ve çok erken deneyimletmeye çalışarak aslında ilgisi ve potansiyeli olan bir alan olsa bile çocuğu strese sokarak eğlenceli bir deneyim olmaktan uzaklaştırdığı için o alanın hayat boyu kapanmasına sebep olmak. Biz nasıl işe gidip haftasonunu iple çekiyorsak, okula giden çocuk ta aynı şekilde ailesine ve oyunlarına daha çok vakit ayırabileceği haftasonunu bekliyor. Bu yüzden çocukların ilgi ve isteği olduğu durumları tenzih ederek, özellikle haftasonu aktivitelerinin çocuğun bizzat katılmak istediği, gerçekten eğlendirici ve eğitici deneyimler olmasına dikkat etmekte fayda var.

Sevgiyle kalın.

Published in Hobi
2 Yorum
 1. KaygılıBaba 3 sene önce

  Ellerine Sağlık DeryaBaba. Bu tereddütü kendi içimde çokça yaşamış biri olarak… Kendi çocukluğumda imkanlarımız daha uygun olmasına rağmen sadece eksik yönlendirmelerden (ama sakın anne, babamı eleştirdiğimi düşünmeyin çünkü bana bunlardan çok daha fazlasına sahip olduğum bir hayatı sundular) kayak, paten, snowboard, dans gibi bir faaliyeti yapmayınca; kendi çocuğumda bunların eksik olmaması için kendi kendime söz vermiştim. Ama senin de yazdığın gibi bunu bir mecburiyete dönüştürmemek gerektiğinin farkına çabuk vardım.

  Ben sadece eğer kayak yapmak isterse gerekli imkanlara sahip olduğumu, kayak yapmanın nasıl birşey olduğunu gösteririm. Eğer devam etmek isterse, hoşuna giderse, ilgisini çekerse; o kendi bunu talep eder ve devam ettirir diye düşünüyorum artık.

 2. Patlak_Lastik 3 sene önce

  Ben bu konuda sizin gibi düşünmüyorum.
  Bence çocuğa olabildiğince farklı şeyi deneterek hangisinde seviyorsa onda kalmasını sağlamamız lazım.
  Ben piyano çalamadım ama onun mutlaka çalmasını isterim. Ve bence bu kötü bir şey değil. Bugün keşke beni zorlayarak piyano öğretselerdi diyorsam, onun bunu dememesini sağlamalıyım diye düşünüyorum.
  Bir de bazı şeylerin bence yaşı var. Erkenden ne kadar çok şey öğretebilirsek o kadar iyi olur görüşündeyim çünkü bu çocuklar doğdukları günden beri bizden daha çok bilgiye maruz kalıyorlar. Ve ne kadar fazlasını yapabilirlerse o kadar eğlenirler diye düşünüyorum.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2020 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account