Dunya İnsani Olmak

Eşinden 1 senedir ayrı ve boşanma arifesinde olan bir baba olarak, bu hafta sonu kızımın 4. yaşgününü kutlayacağım. İçim biraz buruk. Fazlasıyla yürek yakan, üzüntülü bir süreç bu. Şimdi yazacaklarımla ilgili üzerine uzun süredir düşünüyorum.

İstisnaları dışında tutarsak, çocuklarının fiziksel sağlığını bir şekilde sağlıyor ebeveynler. İyi veya kötü. Bir şekilde varlığını sürdürüyorsa çocuk, davranış şekli ile ilgili hiç kimse, kimseyi eleştiremez. Bu yüzden birinin çocuğu için yaşantısından daha çok fedakarlıklar yaptığı; bakımına, sağlığına, temizliğine, yemeğine, eğitimine, görgüsüne ve diğer tüm ihtiyaçlarına daha fazla ilgi göstermesi, zaman ayırması, para harcaması; onu daha iyi bir anne, baba yapmayacağı gibi başkalarının, kendi çocuğuna bunlardan herhangi birini eksik yaptığını gördüğü yaklaşımlarını ve davranışlarını da eleştirme hakkını vermez. Sevgili arkadaşım sosyal medya fenomeni, blogger, güzel insan Manyak Anne’nin hep vurguladığı gibi “MÜKEMMEL ANNE-BABA YOKTUR.”. Ancak tüm anne, babaların -özellikle eşi vefat etmiş, eşinin ağır hastalığıyla boğuşan, iş ve hayat şartları sebebiyle eşinden ayrı kalmış ve/veya kalmak zorunda olan, eşiyle boşanma sürecini yaşamış ve/veya yaşayan, çocuğunu bir şekilde aralıklarla görmek durumunda bırakılanların- en büyük kaygısı; çocuklarının güçlü, akıl sağlığı yerinde, kendilerine güvenleri tam, inisiyatif alabilen, dışa dönük, insan ilişkileri kuvvetli, mutlu birer birey olarak yetişmelerini sağlamak olmalı. Bunu yaparken ebeveynler göğüsledikleri tüm sancılı ve sıkıntılı süreçleri –bu yazdığımın uygulamada ne kadar zor olduğunu bilmeme rağmen- çocuklarından ayrı tutup, çocuklarına yansıtmadan; onların en ufak tartışmalarına bile tanıklık etmelerine fırsat vermeden, onların gerçekten çok kıymetli olduğunu hissettirerek yaşamalı. Aslında güçlü ve mutlu çocuklar yetiştirmek için en önemli unsur; kendinizle barışık olmanız, kendinizi sevmeniz, çocuklarınıza vakit ayırmanız, kendinizle ilgili doğrularınızı çok net belirlemeniz, hayatın getirdiklerine istinaden yola kiminle devam edeceğinize, kime tavır koyacağınızı net belirlemeniz ve bu kararlarınızdan hiçbir zaman pişmanlık yaşamadan yolunuza devam etmeniz.

En önemlisini de sona sakladım. Bütün bu yazının özeti şu aslında. Siz kendinizle barışık, mutlu olursanız ve bunu çocuğunuza hissettirirseniz, onların mutlu olması kaçınılmaz. Yaşadığınız hiçbir sıkıntının sebebi çocuklarınız değil. Sağda, solda, hatta en yakınımda bile yaşandığını gördüğümde gerçekten çok üzüldüğüm bir konu… Çocuklarınızı hiçbir zaman, hiçbir şart altında, sabrınızı ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar; kızarak, bağırarak ve fiziksel müdahelede bulunarak eğitemezsiniz. Onların yüzlerindeki ve yüreklerindeki en ufak bir hayal kırıklığı bile ileride telafisi mümkün olmayan (şiddet eğilimi, öfke kontrolsüzlüğü, içe kapanıklık, vs. gibi) karakter defolarına sebep olabilir.

Sevgiyle Kalın ve Hep Gülümseyin…

Published in Gelişim
1 Yorum
  1. DeryaBaba 3 sene önce

    Yazdıkların çok doğru. Çocuklar bizi çok iyi izliyor, takip ediyor, taklit ediyor ve öğreniyor. Bizim konuştuğumuz gibi konuşuyor, bizim bağırdığımız gibi bağırıyor, bizim gibi davranıyor. Yani aslında bizi aynalıyorlar. Çocuklar çok net bir geri bildirim mekanizması. Onlarca yıldır doğru bildiğimiz yanlışları umarsızca yüzümüze vuran, hayatı bize sil baştan öğreten inanılmaz şeyler bu çocuklar. Zaten bahsettiğin gibi çocuklara gösterilen otoriter hareketler hep bu yanlışlarımızın yüzümüze vurulmasından mütevellit içimizdeki egonun dışavurumları. Bu geribildirimler benim hayata bakış açımı o kadar değiştirdi ki, çocuklardan önceki hayatımdaki bakış açım şimdi bana çok uzak geliyor.

    Yaşantımız boyunca her şey umduğumuz gibi de gitmiyor malesef. Biz planlar yaparken Tanrı yukarıdan bize bakıp gülermiş. Bu yüzden şartlarımız ne olursa olsun, çocuklarımıza elimizden geldiğinden fazlasını vereceğimizden benim hiç şüphem yok.
    Yüreğine ve kalemine sağlık.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2020 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account