Floyd Usta’nın Düşler Atölyesi

Bu Cumartesi kızımla yeni renovasyonu yapılan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde gösterimi olan Floyd Usta’nın Düşler Atölyesi çocuk oyununa gittik. Makinist Gösteri Sanatları’nın ilk çocuk oyunu. Herhangi bir çizgi filmden esinlenilmemiş özgün bir oyun olduğunu düşünerek bu seçimi yaptık. Türkiye’de değişik şehirlerde gittiğim çocuk tiyatrolarının büyük çoğunluğunun çizgi filmlerden esinlenen, özgünlükten ve yaratıcılıktan uzak yapımlar olduğunu üzülerek izledim. Bu oyunlarda çocukların televizyonda görmeye aşina oldukları karakterleri sahneye taşıyıp, bildikleri şarkıları onlara tekrarlatmak suretiyle 1 saat boyunca oyalamak, çıkışta da “lisanslı” oyuncağını fahiş fiyatlara satmaya çalışmak gibi bir kapitalist yaklaşım söz konusu.

Bu sefer gittiğimiz 50 dakika süren bu yeni gösteriyi özgün bir oyun olması itibarı ile destekledim. Sahne ve dekor da ortalamanın üzerinde ve yeterliydi. Ancak şarkılar, şarkı besteleri ve sözleri malesef vasattı ve çocukları neşelendirmekten uzaktı. Her ne kadar çok karşılaşmasam da oyuncuların tiyatroda canlı söylemeleri çok daha özgün ve gerçekçi buluyor olsam da bu oyun da da malesef playback yapıldı, ve açıkçası playback te çok iyi yapılamadı. Oyuncuların şarkı sözlerine %100 hakim olmadığı anlaşılıyordu. 

Genel kurgu basit ve anlaşılırdı. İlk 15 dakika beni de içine aldı. Sonrasında oyunun “alametifarikasını” beklerken vasatlaştı ve biraz sıkıcı hale geldi. Çocuk oyunlarının interaktif olması çocuklar için iyi bir deneyim ama bu oyunda çocuklarla oyun esnasında 1 defa iletişim kuruldu.

Çocukların ilgisinin en yüksek olduğu an ise sihirbazın bir numara yapıp sahnede konfeti patlaması oldu. Oyunun bu sahneden başka beklenmedik ve ilgi çekici başka bir sahnesi olmadı. Oyuncuların tavrı ve neşesi son derece iyiydi ama bu yukarıda saydıklarım ile birleşince genelinde vasat olan oyunu daha iyi bir noktaya taşıyamadı. 

Kızım ve ben gösteriden beklentimizi tam olarak karşılayamasak ta (öyle olduğunda günlerce oyundan bahsediyor, atıfta bulunuyor, gerçek hayatla ilişkilendiriyor) yine de önceden değindiğim üzere çizgi filmden türetilmemiş özgün oyunları destekliyorum ve Makinist Gösteri Sanatları ekibinin çok daha güzel eserler üretebileceğini düşünüyorum.

Sanatla kalın

DeryaBaba

Published in Genel
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Aşağıdaki form alanına adınızı, email adresinizi ve mesajınızı yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2020 Babalar.net

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account